Je váš projekt vhodný pro crowdfunding? Čtyři situace, kdy byste o něm měli uvažovat

Crowdfunding funguje hlavně jako spolufinancování projektu na crowdfundingových platformách, avšak to není jeho jediná funkce a výhoda.

Na první pohled se může zdát, že crowdfunding funguje pouze k zisku financí. Avšak zároveň představuje trh, který se neustále rozrůstá jak o nové investory nebo zákazníky. Tento trh je také dobře dostupný a flexibilní.

Crowndfunding je dobré tedy využít v následujících fázích, kdy potřebujete:

1) Zajištění marketingu a reklamy

Crowdfunding funguje jako velký tržní prostor, který se každým dnem rozrůstá. Díky své sociální povaze může sloužit jako skvělý marketingový nástroj.

Například, pokud jste ve fázi, kdy je váš projekt kompletně připraven do světa ale nevíte jak jej rozšířit, nebo vstupujete na nový trh jsou pro vás crowdfundingové platformy užitečné místo. Sdílením vašeho projektu dělají produktu reklamu.

2) Udělat si průzkum trhu

Crowdfunding je od základu společenskou záležitostí. Takže podle úspěšnosti vašeho crowdfuningového projektu zjistíte, zda- li je o produkt zájem, jestli má své kupující a místo na trhu.

crowdfunding

Velkou výhodou je, že vám crowdfunding poskytne zpětnou vazbu na produkt od reálných zákazníků, kteří vám umožní dotvořit výrobek do podoby, který trh požaduje ale i na marketingový plán, který jste u vaší kampaně zvolili.

3) Získat finance pro váš projekt

Nejznámějším způsobem, jak využít crowdfunding je získání peněz na váš projekt. Skrze kampaň uvedenou na crowdfundingové platformě vám může přispět každý, kdo bude chtít a komu se bude váš nápad líbit.

Pokud jste tedy v situaci, kdy máte nápad avšak chybí vám finance na jeho realizaci je crowdfunding velmi dobře využitelný. Přispět může každý, komu se bude váš nápad líbít. 

4) Důkaz pro investory či distributory

V případě, že pro svůj projekt získáte investora, který vám chce přispět, ale chce důkaz o tom, že o produkt bude zájem a bude úspěšný. I v tomto případě vám mohou pomoci crowdfundingové platformy. Nebo třeba i v situaci, kdy produkt úspěšně prodáváte po Evropě, ale chcete si ověřit zda expandovat na trh do USA.

crowdfunding

Vytvoříte kampaň a sledujete, jak je projekt na platformě úspěšný. Online kampaň můžete sledovat i jako investor nebo obchodní partner. Crowdfundingová kampaň vypovídá o profesionalitě jejího tvůrce a poslouží jako důkaz o obchodním partnerům, že je pro produkt místo a zájem na trhu.

I když je zisk financí pro projekt velmi důležitou záležitostí, zpětná vazba a průzkum trhu jsou velkou výhodou. Crowdfunding dokázal sloučit tyto výhody do jednoho funkčního nástroje.

 

 

Autor: Martina Bořutová